Aukcje komornicze samochodów

sonata

Aukcje, czy licytacje komornicze to też forma nabywania pojazdów. Kupimy tu nie tylko samochody osobowe, ale też pojazdy specjalistyczne, czy maszyny budowlane. Wśród ogółu licytacji auta osobowe stanowią spory procent i można je kupić w przystępnej cenie, a często w bardzo dobrym stanie.

Ceny samochodów na aukcjach komorniczych

Ostatnie półrocze to ponad 1500 aukcji komorniczych, a średnia cena opiewała na sporo niższą niż aktualna wartość sprzedawanych roczników. Ceny wywoławcze wynoszą 75% szacunkowej wartości samochodu, a udział w aukcji możemy wziąć wpłacając rękojmie wynoszącą 10% ceny wywoławczej.

Aktualnie można kupić np. Mercedesa GLC 250 z 2016 roku, BMW X6 z 2010, lub Audi A5 Coupe, a ceny wywoławcze wydają się bardzo atrakcyjne.

Jak trafić na aukcje komornicze?

Wszystko znajdziemy na stronie licytacje.komornik.pl, a informacje te są jawne od ponad 12 lat. Możemy odszukać miejsce w okolicy, gdzie przeprowadzane jest licytacja i wziąć w niej udział. Są tam nie tylko samochody używane, trafiają się także praktycznie nowe pojazdy pochodzące np. z upadłości firmy tuż po zakupie samochodu. To okazja, bo można kupić pojazd taniej niż są one oferowane przez ogłoszenia motoryzacyjne.

Zakup samochodu od komornika – na co zwrócić uwagę?

Warto pamiętać, że poprzedni właściciel może złożyć skargę na formę i przebieg aukcji co wydłuży czas na otrzymanie samochodu. Sprawa trafi do sądu, co spowoduje oddalenie terminu otrzymania auta, oczywiście pod warunkiem bezzasadnej skargi. Od takich licytacji musimy odprowadzić podatek w wysokości 2% wartości w przypadku gdy cena jest wyższa niż 1000 zł.

Licytujący nie ma możliwości odbycia jazdy próbnej, czy nawet zweryfikowania stanu pojazdu. To oczywiście nieco zaburza proces i pewność zakupu. Możliwe jest, że samochód nie ma opłaconej składki ubezpieczenia, że nie dbał należycie o samochód np. nie wykonując bieżących napraw. Najistotniejszy problem, to brak możliwości złożenia reklamacji przez osobę, która zakupiła samochód z aukcji komorniczej.